Ľudové kroje

Ľudový kroj možno označiť ako tradičný odev príslušníkov národov, etnických skupín či regionálnych, alebo lokálnych spoločenstiev. V našich zemepisných šírkach ide najmä o odev vidieckeho obyvateľstva, ktoré bolo späté s poľnohospodárskym spôsobom života. Avšak pojem ľudový odev má širšie vymedzenie, do ktorého sa zaraďuje napríklad robotnícky odev i odev zemiansky.

Pre ľudový odev na území Slovenska je príznačná bohatá rozmanitosť a najmä výrazná znaková špecifikácia. Vznik a vývoj nášho odevu bol bezprostredne determinovaný prírodnými a spoločensko - ekonomickými faktormi, ktoré vplývali na materiálové zloženie i jeho umelecké stvárnenie. Iné materiály sa používali v rovinatých oblastiach a iné zasa v regiónoch podhorských. Na Slovensku má každý región svoj vlastný ľudový kroj.

Ženský ľudový odev sa v princípe delil na spodné a vrchné súčasti. Najspodnejšou súčasťou bol rubáč skladajúci sa z dvoch častí: z vrchného horného dielu siahajúceho od pása do podpazušia  a k nemu prišitej sukne. Na vršeň sa obliekalo oplecko .

Najstaršia sukňa, na ktorú sa ženy pamätajú, bola biela lanová. Materiál sa menil podľa príležitostí, na ktoré bola sukňa určená.

V súčasnosti nosia ženy takéto sukne ako sviatočné. Dievky mali sviatočné sukne aj z kvetovaného brokátu tmavých farieb. Na sukňu sa opásala zástera . Živôtik sa obliekal sviatočne na oplecko k bielej sukni. Bol z hodvábnych brokátov alebo kvietkovaných atlasov.

Vrchné súčasti charakterizujú obdĺžnikové textílie, ktoré sa zachovali vo viacerých druhoch. K takým patrila plachetka, ktorá zakrývala hlavu a plecia. Sviatočnou obmenou odievacej plachty bolo presťíeradlo, ktoré nosili ženy i dievky na veľké sviatky.

Kožuch nosili iba bohatšie ženy. Bol hnedý, rovný, siahal po boky. Zapínal sa na kožené gombičky. Už koncom 19. stor. sa nosili krátke, po boky siahajúce, vypasované kabáty. Boli z tmavých materiálov, podšité barchetom.

Mužský odev horských oblastí Slovenska sa delí na plátený a súkenný. Plátený odev mužov tvoria plátené gate, košeľa so širokými rukávmi a zástera. Súkenný odev tvoria súkenné nohavice a košeľa so širokými rukávmi. Odev sa krajovo líši zdobnými prvkami, výšivkou, ornamentami, farebnosťou.

Slobodní aj ženatí muži vždy nosia na hlave klobúk a v tuhej zime kožušinovú čiapku. Na západné a juhozápadné Slovensko boli pre obuv charakteristické pantofle. Na strednom a východnom Slovensku sa v zime nosili súkenné kapce a v lete krpce. Ako sviatočná obuv sa používajú kožené čižmy.

Opasky sú samostatná kapitola krojov Slovenska. Časom sa stali výrazným ozdobným prvkom mužského ľudového odevu. Rovnakým vývojom prešli aj ostatné kožené doplnky, ako sú pastierske tašky, pastierské biče.